مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد

تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است

تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است
(سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲) ۱۲:۴۳

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به توسعه سریع صنعت پتروشیمی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش در دولت سیزدهم، گفت: تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است و راهبردی تخلف‌ناپذیر است که همه همکارهای من با همه توان بر تحقق آن متمرکز شده‌اند.

 
به گزارش خبرنگار نیپنا، مرتضی شاهمیرزایی امروز (سه‌شنبه، ۲۸ شهریورماه) در نشست خبری در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایرا‌ن‌پلاست از همه پیشکسوتان که برای اعتلای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تلاش کردند، قدردانی کرد.

 

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی بالنده‌ترین صنعت دنیاست و در رتبه نخست قرار دارد، افزود: ظرفیت تولید این صنعت به همت متخصصان داخلی از مقدار بسیار کم در ابتدای انقلاب هم‌اکنون به ییش از سالانه ۹۲ میلیون تن افزایش یافته است. پیش از انقلاب صنعت پتروشیمی ۱۰۰ درصد وابسته بود اما امروز در بیشتر موارد از جمله کاتالیست‌ها، کالا و تجهیزات و مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری خودکفا هستیم.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: از سیاست‌های دولت مردمی امضای بیش از ۱۰ها میلیارد دلار تفاهم سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت است که بخشی از آن انجام و بخشی در حال انجام است که این سیاست در صنعت پتروشیمی نیز جاری است و سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی در صنعت انجام می‌شود.

 

شاهمیرزایی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در حوزه پتروشیمی از پیش‌تر آماده بود و برنامه هشتم توسعه نیز تدوین شده است، ادامه داد: طرح‌های توسعه‌ای برای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد واحدهای جدید برای متنوع کردن سبد محصولات پتروشیمی ایران برنامه‌ریزی شده است.

 

وی افزود: در آغاز انقلاب اسلامی محصولات انگشت‌شماری در صنعت پتروشیمی تولید می‌شد اما امروز بالغ بر ۵۵۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید می‌شود که به خریداران و مشتریان داخل و خارج عرضه می‌شود.

 

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه پارسال عمده نیاز صنایع داخلی به محصولات پتروشیمی معادل ۱۰ میلیارد دلار تأمین شد، اظهار کرد: حرکت سریع و عمودی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش صنعت شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است و راهبردی تخلف‌ناپذیر است و همه همکارهای من با همه توان برای دست یافتن به این راهبر متمرکز شده‌اند.
 
راهبرد فروش اعتباری شرکت ملی صنایع پتروشیمی الگوی دیگر صنایع شد

 

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه تولید محصولات متنوع مورد نیاز صنایع مختلف در کشور در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، گفت: براساس بررسی‌ها، ۶۳ درصد واحدهای صنایع تکمیلی مشکل تأمین سرمایه در گردش داشتند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از سیاست فروش اعتباری محصولات به این شرکت‌ها کمک کرد و ۱۰ها هزار میلیارد تومان از این طریق برای این صنایع تأمین شد.

وی افزود: براین اساس، ۲۸ هزار میلیارد تومان محصول پتروشیمی به صورت اعتباری هدیه شرکت‌های پتروشیمی براساس تکلیف شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پنج ماه اخیر بوده است که تحول بزرگی را در واحدهای تکمیلی ایجاد کرده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در این مسیر، صنعت پتروشیمی شاگرد اول صنایع دیگر شد و قرار است این شیوه در دیگر صنایع الگو شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه تکمیل زنجیره ارزش به عنوان برنامه محوری و اصل تخلف‌ناپذیر در دستور کار قرار دارد و همه بخش‌ها ملزم برای پیگیری آن هستند، اظهار کرد: باید در همه بخش‌های صنعت پتروشیمی از کاتالیست، آغازگر و جاذب‌ها تا کالا و تجهیزات و مراحل بهره‌برداری برای داشتن صنعتی پویا و چرخه کامل صنعت، خودکفا باشیم.

وی به توسعه دیپلماسی انرژی  در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: برنامه فعالیت در پتروشیمی‌های فراسرزمینی به جد پیگیری می‌شود و موفقیت‌های خوبی در این باره ثبت شده است. با گسترش روابط با کشورهای همسایه و همسو، دیگر کشورها خواستار تأمین کاتالیست‌ها و تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز از ایران شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاموشی فلرهای اندک در پتروشیمی‌ها و مدیریت کربن را از جمله برنامه‌های زیست محیطی که در دستور کار است، عنوان کرد و افزود: بیش از نیمی از فضای صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده است و پساب‌ها در مجتمع‌های پتروشیمی بازیافت و به عنوان آب صنعتی در واحدها استفاده می‌شود.

اولویت تأمین نیاز صنایع داخلی است

شاهمیرزایی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در باره جایگاه صنعت پتروشیمی در منطقه و جهان اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران ۲۸ درصد ظرفیت پتروشیمی منطقه و ۲.۷ درصد ظرفیت پتروشیمی جهانی را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته صنعت پتروشیمی ایران بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار محصول پتروشیمی را به بازارهای جهانی صادر کرده است، افزود: محصولات عرضه شده به بازارهای جهانی مازاد بر نیاز داخل است، چرا که اولویت صنعت پتروشیمی تأمین نیاز داخلی به منظور تکمیل زنجیره ارزش است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: سال گذشته موفق شدیم ۱۴.۵۵ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما عرضه کنیم. همچنین ۱.۵ میلیارد دلار نیز به تأمین کالا و تجهیزاتی که در داخل کشور قادر به تولید آن نبودیم، اختصاص داده شد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه امکان دارد امسال صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل اولویت عرضه اعتباری محصولات به بنگاه‌های داخلی کاهش یابد، تصریح کرد: بنابراین درست است که از نظر آماری صادرات محصولات پتروشیمی در سال جاری افزایشی نخواهد بود، اما اثر عرضه اعتباری محصولات در تولید صنایع تکمیلی و صادرات آنها نمایان می‌شود.

ظرفیت ۱۱ میلیون تنی پلیمر ایران در پایان دولت سیزدهم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در زمینه ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی و ظرفیت تولید پلیمر تا پایان دولت سیزدهم اظهار کرد: ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی هم‌اکنون سالانه ۹۲ میلیون تن و تولید واقعی ۷۲ میلیون تن است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه عملکرد تولید صنعت پتروشیمی با ظرفیت نصب شده به دلایل گستردگی صنعت پتروشیمی ایران و بروز مشکلاتی از جمله تأمین خوراک، برخی نوسانات اقتصادی، تعمیرات اساسی، متفاوت است، افزود: صنعت پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۰ تولید ۶۵.۴ میلیون تن را ثبت کرد و در سال ۱۴۰۱ با ظرفیت نصب شده نزدیک به ۹۰ میلیون تن، ۷۰ میلیون تن تولید واقعی بود که فاصله میان ظرفیت نصب شده و تولید واقعی به دلیل تعمیرات اساسی، تامین خوراک در فصل زمستان و درگیر بودن بیش از ۲۲ استان کشور با برودت هوا بود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۸.۸ میلیون تن انواع پلیمر در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: براساس برنامه هفتم توسعه قرار است ظرفیت تولید پلیمر به ۱۹ میلیون تن افزایش یابد که تمام این ظرفیت از سوی بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت تولید پلیمر به ۱۱ میلیون تن می‌رسد.

ایجاد فضای ارعاب تحریم علیه ایران دیگر خریداری ندارد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر مذاکرات انجام شده با سفرای عربستان و ژاپن در طول برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، اظهار کرد: سیاست دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی با کشورهای هم‌پیمان به‌ویژه کشورهای اسلامی، دوست و همسایه است. از این رو پیمان‌های منطقه‌ایی که در این دولت منعقد شده است می‌تواند به سرعت در بازارسازی صنعت پتروشیمی ایران مورد استفاده قرار گیرد؛ ضمن اینکه به تشویق سرمایه‌گذارانی که تمایل به حضور در ایران دارند، می‌پردازد.

شاهمیرزایی با اشاره به حضور ۲۰ سفیر در آیین افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، ادامه داد: طی دو روز گذشته سفیر عربستان از نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان تحولات صنعت پتروشیمی قرار گرفت؛ ضمن اینکه مذاکرات خوبی میان ایران و طرف عربستانی انجام شد که نتایج آن به‌زودی مشخص می‌شود.

وی همچنین به بازدیدهایی که تعدادی از سفرای اروپایی نیز از نمایشگاه ایران پلاست داشتند، اشاره کرد و افزود: محور مذاکرات انجام شده مبنی بر زمینه‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این کشورها، تبادل خدمات فنی و مهندسی و صدور کاتالیست ایرانی بوده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه بازدید سفرا از نمایشگاه ایران پلاست حاکی از این است که ایجاد فضای ارعاب تحریم علیه ایران دیگر خریداری ندارد، گفت: دو کشور ایران و عربستان از ظرفیت‌های بالایی در بخش پتروشیمی و نفت برخوردار هستند و انتظار توسعه روابط دو کشور را داریم زیرا هر دو کشور از قدرت‌های منطقه هستند و ما نیز یاد گرفتیم دوستانه در کنار یکدیگر باشیم.

فرش قرمز ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

شاهمیرزایی درباره همکاری صنعت پتروشیمی ایران با روس‌ها نیز گفت: ما اعلام کرده‌ایم که سیاست ما این است که برای هر کشوری که بخواهد برای صنعت پتروشیمی ایران سرمایه بیاورد، فرش قرمز پهن کرده‌ایم؛ چه عربستانی‌ها، چینی‌ها، اروپایی‌ها و یا چه روس‌ها باشند. در شرایط فعلی نیز نشان دادیم که می‌توانیم با کمک یکدیگر مشکلات هم را رفع کنیم.

وی ادامه داد: ما هم گیرنده خدمات هستیم، هم صادرکننده آن، فعالان صنعت شیمیایی روس نیز تمایل به همکاری با ایران دارند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره پتروشیمی میانکاله نیز اظهارکرد: مجوزی که از ابتدا برای این مجتمع صادر شده بود با عنوان امیرآباد بود نه میانکاله. سازمان محیط زیست باید فرآیندهای مربوط به احداث مجتمع را صادر کند و ما به عنوان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ملزم هستیم درصورتی که سایر مجوزها را دریافت کنند، تسهیلات لازم را به این مجتمع‌ها ارائه کنیم.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید