تولید 72 درصد مواد مؤثره دارویی در ایران با تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی

تولید 72 درصد مواد مؤثره دارویی در ایران با تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی
(دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲) ۱۰:۰۹

اکنون تولیدکنندگان بخش خصوصی موفق شده‌اند که 72 درصد مواد موثره دارویی را با تکمیل زنجیره ارزش در بخش صنایع دارویی در داخل کشور تولید کنند؛ تولید این مواد در انحصار آمریکا، اروپا، چین و هند بود و اکنون ایران نیز به این جرگه پیوسته است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، کارگاه آموزشی عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی، با حضور فعالان صنعت دارویی و اکبر پیربدلی، مدیر برنامه‌ریزی و مطالعات بررسی سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) در سالن نوآوری و فناوری ایران در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست برگزار شد.
پیربدلی با بیان اینکه از همه سرمایه‌گذاران صنعت دارویی دعوت می‌کنیم تا در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر سرمایه‌گذاری کنند، گفت: مشوق‌های بی‌نظیری را برای شرکت‌های دانش‌بنیان که به تولید مواد مؤثره دارویی خواهند پرداخت، در نظر گرفته‌ایم.
موقعیت منحصر به فرد ایران در تولید مواد مؤثره دارویی
فرامرز اختراعی، رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی با بیان اینکه تولید مواد مؤثره دارویی به شکل عملی بعد از انقلاب شکل گرفت، افزود: با اقدام‌هایی که در این مدت شکل گرفت؛ هم‌اکنون 72 درصد نیاز کشور در بخش مواد مؤثره دارویی در داخل کشور تولید می‌شود.
وی با اشاره به موقعیت منحصر به فرد ایران در تولید مواد مؤثره دارویی در منطقه و جهان،‌ اظهار کرد: تولید مواد مؤثره دارویی مختص کشورهای آمریکا، اروپا، چین و هند است و اکنون ایران با تولید این مواد از موقعیت انحصاری و خاصی در منطقه و جهان برخوردار شده است.
رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی افزود: هم‌اکنون 46 شرکت داخلی در حال تولید مواد مؤثره دارویی هستند که از این میان 41 شرکت دانش بنیان هستند.
اختراعی با بیان اینکه 98 درصد دارو‌ها در ایران تولید می‌شود، یادآور شد: صنایع دارویی از جمله صنایع راهبردی کشور است که بخش مهمی از این داروها از مواد پایه پتروشیمی تولید می‌شود.
وی درباره عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی به شرکت‌های تولیدکننده مواد دارویی، گفت: این امر سبب می‌شود تا شرکت‌ها از طریق اعتبار مواد پتروشیمی را دریافت کرده و به تولید کالای خود بپردازند و پس از تولید و فروش کالا، هزینه خوراک آن را پرداخت کنند.
رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی ادامه داد: ما در سال جاری موفق شدیم تعداد قابل توجهی از مواد واسط دارویی را در داخل کشور تولید کنیم.
اقدام‌های مطلوب بخش خصوصی در تکمیل زنجیره ارزش
محمدرضا موسوی، نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی نیز با بیان اینکه صنعت مواد اولیه دارویی در ایران صنعت جوانی است که عمرآن به بعد از پیروزی انقلاب می‌رسد، گفت: تا پیش از این تکمیل زنجیره ارزش در صنعت دارویی معنایی نداشت، اما در ایران بخش خصوصی به تکمیل زنجیره ارزش در این بخش اقدام کرده است.
وی افزود: ما موفق شدیم مواد اولیه داروها را با تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی به مواد موثره دارو تبدیل کنیم.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید