معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تأکید کرد:

وزارت نفت نماینده پتروشیمی ها در دولت است/ اهمیت پایداری اقتصاد پتروشیمی‌ها برای کشور

وزارت نفت نماینده پتروشیمی ها در دولت است/ اهمیت پایداری اقتصاد پتروشیمی‌ها برای کشور
(سه شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲) ۱۹:۲۰

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با تأکید بر اینکه وزارت نفت در کنار شرکت‌های پتروشیمی است، گفت: پایداری اقتصاد و فضای کسب‌وکار شرکت‌های پتروشیمی برای کشور بسیار حائز اهمیت است و وزارت نفت به عنوان نماینده و مدافع صنایع پتروشیمی، دغدغه‌ این شرکت‌ها را به قانون‌گذار منعکس می‌کند.

به گزارش خبرنگار نیپنا؛ هوشنگ فلاحتیان امروز (سه‌شنبه، ششم تیرماه) با حضور در دومین روز از سی‌ودومین نشست مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی در جریان چالش‌ها و مسائل پیش‌روی تولید و توسعه صنعت پتروشیمی قرار گرفت و اظهار کرد: این نشست‌ها باید بیشتر و به صورت دوره‌ای برگزار شود تا روند افزایش تولید و توسعه صنعت تسهیل شود.

وی درباره لایحه برنامه هفتم توسعه افزود: افزایش ظرفیت پتروپالایشگاهی، توسعه ذخیره‌سازی روزمینی و زیرزمینی گاز، تجدید ساختار بهینه‌سازی انرژی در کشور، جمع‌آوری گازهای مشعل، میترینگ و هوشمندسازی ورود و خروج حامل‌های انرژی و تخفیف پلکانی خوراک مایع از جمله مواردی است که در این برنامه به آن توجه شده است.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت به شیوه‌نامه «جذب سرمایه‌گذار به‌منظور افزایش پایداری تأمین گاز طبیعی» که امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شده است، اشاره کرد و گفت: از شرکت‌های پتروشیمی دعوت می‌کنم به این شیوه‌نامه که درباره احداث تأسیسات ذخیره‌سازی روزمینی و زیرزمینی گازطبیعی، مینی ال‌‌ان‌جی یا اس‌‌‌ان‌جی و واردات ال‌‌ان‌جی برای غلبه بر ناترازی گاز در فصل سرد تدوین شده است، توجه داشته باشند و اقتصاد اجرای این طرح‌ها برای تأمین پایدار خوراک گاز را بررسی کنند.

فلاحتیان با تأکید بر اینکه وزارت نفت در کنار شرکت‌های پتروشیمی است و تعامل مثبتی بین این وزارت‌خانه و شرکت ملی صنایع پتروشیمی وجود دارد، ادامه داد: وزارت نفت به عنوان نماینده و مدافع صنایع پتروشیمی، دغدغه و درخواست‌های شرکت‌ها را برای مرتفع شدن به قانون‌گذار منعکس می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ابلاغیه‌های قانون‌گذار برای همه لازم‌الاجراست، تأکید کرد: پایداری اقتصاد و فضای کسب‌وکار شرکت‌های پتروشیمی برای کشور بسیار حائز اهمیت است.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت به حمایت وزارت نفت از تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: شرکت‌های پتروشیمی با راهبری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مواردی که زمینه توسعه وجود دارد حتی با استفاده از خوراک‌های بین مجتمعی در مسیر تکمیل زنجیره ارزش گام بردارند.

فلاحتیان بر سرمایه‌گذاری شرکت‌های پتروشیمی در طرح‌های بالادستی صنعت نفت به منظور تأمین خوراک پایدار تأکید و اظهار کرد: اگر شرکتی به تنهایی توانایی سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها را ندارد می‌تواند با تشکیل کنسرسیومی در این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کند.

سی‌ودومین نشست مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی از روز دوشنبه (پنجم تیرماه) به مدت دو روز از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مشهد مقدس برگزار شد.

 

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید