صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی در حوزه پتروشیمی تأسیس می‌شود

صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی در حوزه پتروشیمی تأسیس می‌شود
(یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۵:۰۸

تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در زنجیره ارزش پتروشیمی بین هلدینگ خلیج فارس و صندوق نوآوری و شکوفایی امضا شد. تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی از مفاد این تفاهم‌نامه است و این صندوق، فرصت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی را فراهم خواهد کرد.

به گزارش نیپنا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در زنجیره ارزش پتروشیمی بین هلدینگ خلیج فارس و صندوق نوآوری و شکوفایی در روز پایانی بیست‌وهفتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی (شنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) به امضای عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و محمدصادق خیاطیان، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری رسید.

علی‌عسکری، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در این آیین با بیان اینکه قله افتخارات ما در صنعت پتروشیمی، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و اگر به لحاظ مالی تقویت شوند می‌توانند آینده بهتری را برای این صنعت رقم بزنند، اظهار کرد: در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی به ریاست محمدصادق خیاطیان نیز حمایت‌های مطلوبی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور داشته است.

وی تصریح کرد: اگر جنبه‌های مالی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یابد، این شرکت‌ها رشد خواهند کرد و ثمرات بسیار خوبی در اقتصاد کشور خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به تفاهم‌نامه این شرکت با صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: با امضای این تفاهم‌نامه‌، یکی از راهبردهای بزرگ هلدینگ خلیج فارس و حتی حوزه پتروشیمی کشور به منصه ظهور می‌رسد. این راهبرد حرکت به سمت زنجیره پایین‌دستی صنعت پتروشیمی است.

علی‌عسکری در پایان با بیان اینکه تنوع شرکت‌های دانش‌بنیان و تنوع فناوری و دانش به توسعه پرسرعت زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کمک می‌کند، یادآور شد: هدف ما از امضای این تفاهم‌نامه، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت پتروشیمی است تا با تقویت بنیه مالی آنها، شاهد توسعه و روزآمد شدن فناوری در این صنعت باشیم.

رفع نیازهای فناورانه صنعت پتروشیمی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این آیین با بیان اینکه صنعت نفت صنعتی بالغ است و خوشبختانه در کشور ما نیز ظرفیت‌های بسیار مطلوبی دارد، گفت: در این میان شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از توانمندی‌های بالایی برای رفع نیازهای فناورانه این صنعت برخوردارند.

وی با بیان اینکه امروز بیش از هزار و ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی فعال هستند، افزود: در این صنعت دو رکن «فناوری» و «سرمایه‌گذاری» نقش اساسی ایفا می‌کنند و شرکت‌های دانش‌بنیان در این میان توانسته‌اند در رکن فناوری تا حدود زیادی نیازمندی‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را برطرف کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با قدردانی از همراهی هلدینگ خلیج فارس برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد از زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی با تکیه بر پروژه‌های ارزش‌آفرین پایین‌دست حمایت کنیم، چراکه صنایع پایین‌دست صنعت پتروشیمی نیازمند توسعه فناوری و شناسایی زنجیره و سرمایه‌گذاری هستند.

خیاطیان اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با همکاری هلدینگ خلیج فارس شاهد توسعه زنجیره ارزش صنایع پایین‌دست صنعت پتروشیمی خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه رفع نیازهای فناورانه صنعت پتروشیمی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان رقم خواهد خورد، گفت: در همین زمینه بر اساس تفاهم‌نامه مقرر شده است نیازهای فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی احصا شود و صندوق نوآوری نیز با شناسایی توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه رفع نیازهای فناورانه صنعت پتروشیمی کشور را فراهم کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (cvc) با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است، افزود: این صندوق فرصت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی را فراهم خواهد کرد. این قبیل همکاری‌ها، ظرفیت‌های بسیار مناسبی است که به رونق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت پتروشیمی کمک می‌کند.

خیاطیان در پایان یادآور شد: امیدوارم با آغاز این همکاری و دید حمایتی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، شاهد رشد هرچه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی باشیم چراکه معتقدم توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه بسیار بالاست و ظرفیت به‌کارگیری صنعت پتروشیمی از حوزه دانش‌بنیان هم قابل افزایش است.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید