وزیر نفت در جمع خبرنگاران مطرح کرد

چهار پروژه پتروشیمی در عسلویه به ارزش 3.5 میلیارد دلار افتتاح شد

چهار پروژه پتروشیمی در عسلویه به ارزش 3.5 میلیارد دلار افتتاح شد
(پنج شنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱) ۱۶:۰۱

وزیر نفت با بیان اینکه چهار پروژه پتروشیمی امروز در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید، گفت: مجتمع پتروشیمی پارس گلایکول، یک واحد نیروگاهی، واحد دوم ASU۲ پتروشیمی دماوند و ۹ مخزن مربوط به فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه امروز افتتاح شدند که ارزش این طرح‌ها نزدیک به ۳.۵ میلیارد دلار است که از قبل این پروژه‌ها سوددهی و تأمین امنیت انرژی کشور تأمین می‌شود.

به گزارش نیپنا؛ جواد اوجی امروز (پنجشنبه، یازدهم اسفندماه) پس از آغاز عملیات اجرایی طرح PDH/PP پلیمر کنگان در جمع خبرنگاران با تبریک اعیاد شعبانیه افزود: چهار پروژه دیگر هم امروز در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید که مجتمع پتروشیمی پارس گلایکول، یک واحد نیروگاهی، واحد دوم ASU۲ پتروشیمی دماوند و ۹ مخزن مربوط به فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه امروز افتتاح شدند که ارزش این طرح‌ها نزدیک به ۳.۵ میلیارد دلار است که از قبل این پروژه‌ها سوددهی و تأمین امنیت انرژی کشور تأمین می‌شود.

اوجی به عملیات اجرایی طرح PDH/PP پلیمر کنگان اشاره و تصریح کرد: با اجرای این طرح، پروپیلن از پروپان و پلی‌پروپیلن از پروپیلن تولید خواهد شد که یک محصول کلیدی صنعت پتروشیمی و خوراک بسیاری از واحدهای پایین دستی در کشور است  که بخشی از این محصول هم‌اکنون وارد می‌شود.

وی سرمایه‌گذاری در این طرح را یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سالانه ۷۰۰ هزار تن پروپان به پروپیلن در این طرح تبدیل می‌شود و یکی از پروژه‌های کلیدی است و اشتغالزایی مطلوبی را برای استان خواهد داشت.

وزیر نفت در ادامه به افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهوری اشاره و اظهار کرد: با این افتتاح ۵۰  میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود و ۲.۷ میلیارد دلار برای اجرای آن سرمایه‌گذاری شده است که این مقدار هزینه براساس برآوردهای کارشناسان در کمتر از یکسال با تولید محصولات بازخواهد گشت.

وی افزود:ا فزون بر ۵۰ میلیون مترمکعب تولید گاز، روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان و ۴۰۰ تن در روز نیز گوگرد از این پالایشگاه تولید خواهد شد.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید