مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد:

لزوم همگرایی پتروشیمی ها برای ساخت بار اول نیازهای صنعت

لزوم همگرایی پتروشیمی ها برای ساخت بار اول نیازهای صنعت
(دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱) ۱۴:۱۳

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: همکاری، تعامل و همگرایی میان کمیته های خودکفایی طرح ها و مجتمع های پتروشیمی می تواند نیازهای آنها را در زمینه تامین قطعه ها و تجهیزات مرتفع کند.

به گزارش خبرنگار نیپنا، احمد شکری در پنجمین جلسه کارگروه فرعی ساخت بار اول و دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی که با حضور نمایندگان کمیته های خودکفایی هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی برگزار شد، اظهارکرد: دستاوردها و تلاش های ارزشمندی از سوی پتروشیمی ها برای داخلی سازی قطعه و تجهیزات مورد نیاز به ثبت رسیده است و اعتماد به ساخت داخل در حال نهادینه شدن است.

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به اهمیت تحقق برنامه های ساخت داخل و بار اول در صنعت پتروشیمی، اشاره کرد و گفت: احصاء تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنایع پتروشیمی، شناسایی توانمندی های ساخت داخل و دانش بنیان و بهم رسانی عرضه و تقاضا در این حوزه، از جمله مهمترین فعالیت های مرکز خودکفایی صنعت پتروشیمی است.

وی افزود: با وجود برخی مشکلات، روند تامین نیاز طرح های پتروشیمی از سوی سازندگان توانمند ایرانی به خوبی در حال انجام است و در ساخت بار اول برخی نیازهای صنعت نیز باید گفت که طرح ها و مجتمع ها نیازهای خود را با بالاترین استاندارد و کیفیت دریافت کرده اند.

شکری ادامه داد: کمیته های خودکفایی شرکت ها باید با بررسی دقیق و کارشناسی، دانش و توانمندی شرکت های ایرانی به ویژه شرکت های دانش بنیان را برای مجموعه مدیریتی خود تبیین کنند و تجهیز طرح ها با بهره گیری از تخصص شرکت های داخلی و تولید بومی انجام شود.

وی بیان کرد: تشکیل کارگروه های تخصصی برای هر گروه کالایی و استفاده از تجارب کمیته های خودکفایی شرکت های پتروشیمی روند داخلی سازی و به ویژه ساخت اول را تسهیل خواهد کرد و می توان از ظرفیت های موجود این کمیته ها به بهترین شکل بهره برد و در این راستا شرکت ملی صنایع پتروشمیی آماده هرکونه همکاری و تعامل است.

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که ایده ها، تجربه ها و دانش اعضای کمیته های خودکفایی مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را هموارتر می کند گفت: کمیته های خود کفایی در طرح ها و مجتمع های پتروشیمی باید شرکت هایی که متعهد به انجام کار نیستند، از فهرست خود حذف کنند و با شرکت هایی کارکنند که دارای تجربه، تخصص و دانش روز جهان هستند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که از 40 تا 90درصد نیازهای صنعت از سوی سازندگان ایرانی تامین می شود گفت: در طرح اسلام آباد غرب که با دانش فنی ایرانی در حال ساخت است تامین حداکثری نیازهای طرح را شاهد هستیم و این امر نشان دهنده وجود تخصص و تجربه شرکت های داخلی فعال در صنعت پتروشیمی است.

مستند سازی و بهره مند شدن از تجربه های موفق و استاندارد سازی آنها باید از سوی کمیته های خودکفایی مورد توجه قرار بگیرد و الگویی برای سایر شرکت ها باشد تا نیازهای خود را تامین کنند.

NPC حامی ساخت بار اول در صنعت پتروشیمی

علی باقری مشاور مدیر طرح ها و مسئول کمیته خودکفایی صنعت پتروشیمی نیز در این جلسه با تشریح عملکرد این مرکز اظهار کرد: همکاری صنعت و سازندگان می تواند زمینه ساز تامین بیشتر نیازهای صنعت از سوی شرکت های ایرانی باشد.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشمی به عنوان نماینده حاکمیت بومی سازی قطعه ها و تجهیزات ساخت اول را با توجه به دستورالعمل ها و استاندارد های موجود ضمانت می کند و به دنبال بی نیازی در تامین نیاز پتروشیمی ها از خارج از کشور هستیم.

باقری تصریح کرد: همکاری شرکت های پتروشیمی زمینه ساز تحول دز ساخت نیازهای صنعت می شود و از دانش و تجربه شرکت های توانمند ایرانی برای توسعه صنعت پتروشیمی می توان بهره گرفت تا برنامه ریزی های انجام شده در مسیر توسعه این صنعت ارزش آفرین محقق شود.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید