مشارکت عمان، عربستان و کویت در اجرای یک طرح پتروشیمی در منطقه ویژه الدقم

مشارکت عمان، عربستان و کویت در اجرای یک طرح پتروشیمی در منطقه ویژه الدقم
(یکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱) ۱۷:۴۲

طرح جدید پتروشیمی عمان شامل یک واحد کراکر بخار و واحدهای جانبی و یک تأسیسات استخراج گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خواهد بود و این نخستین سرمایه گذاری برای یک طرح پتروشیمی و پالایشی یکپارچه فوق عظیم در داخل یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه خبری زوایا، شرکت ملی نفت عمان (OQ)، شرکت سعودی بیسیک اینداستریز عربستان (سابک) و کویت پترولیوم اینترنشنال (کی‌پی‌آی) برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی اادقم (SEZAD) در عمان قرارداد توسعه مشترک (JDA) امضا کردند.

خبرگزاری دولتی عمان در گزارشی اعلام کرد این مجتمع پتروشیمی شامل یک واحد کراکر بخار و واحدهای جانبی و یک تأسیسات استخراج گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خواهد بود.

سابک در دسامبر 2021 با هدف مطالعه روی طرح توسعه یک پروژه پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی الدقم در جریان سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به مسقط با شرکت ملی نفت عمان یادداشت تفاهم امضا کرد.

شرکت ملی نفت عمان و کویت پترولیوم اینترنشنال از شریکان اصلی سرمایه‌گذاری مشترک طرح ساخت پالایشگاه الدقم هستند.

پروژه پتروشیمی الدقم (DPP) مرحله دوم مجموعه پتروپالایشگاهی به شمار می‌رود که پالایشگاه الدقم آن را برنامه‌ریزی کرده است و به عنوان بخشی از مشارکت راهبردی میان شرکت نفت عمان و کویت پترولیوم اینترنشنال (Kuwait Petroleum International) اجرایی می‌شود.

شرکت صنایع پالایش و پتروشیمی دقم (DRPIC) پیش‌تر اعلام کرده بود که طرح ساخت پالایشگاه دقم طبق برنامه پیش می‌رود و انتظار می‌رود تا سه ماه نخست سال 2022 میلادی تکمیل شود.

پروژه طراحی و مهندسی پایه یادشده همچنین شامل یک تاسیسات استخراج مایعات گاز طبیعی (NGL) در مرکز عمان و یک خط لوله 230 کیلومتری از مناطق تحت امتیاز به مجموعه پتروشیمی جدید در الدقم است که که در حوزه اختیارات شرکت نفت عمان (Oman Oil) و اورپیک (Orpic) قرار می گیرد.

این نخستین سرمایه گذاری برای یک طرح پتروشیمی و پالایشی یکپارچه فوق عظیم در داخل یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) است.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید