معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

3 میلیارد دلار طرح پتروشیمی در استان ایلام در دست احداث است

3 میلیارد دلار طرح پتروشیمی در استان ایلام در دست احداث است
(پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱) ۱۸:۳۱

معاون وزیرنفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی ایران 3 میلیارد دلار طرح پتروشیمی در استان ایلام در دست احداث دارد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دومین روز از بازدید از طرح های توسعه ای پتروشیمی در استان ایلام از طرح های پتروشیمی دهلران و طرح پتروالفین ایلام، NGL 3100، ایستگاه های تقویت فشار بیات و چشمه خوش،خطوط انتقال خوراک بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین مراحل ساخت این طرح های مهم ملی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جمع مدیران این طرح ها بر ضرورت استفاده از توان سازندگان توانمند ایرانی برای ساخت و تکمیل طرح های پتروشیمی تاکید کرد و گفت: امروز استان ایلام به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است  و در بخش های مختلف این استان کم برخوردار، شاهد ساخت طرح های مختلف پتروشیمی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه امروز در تمام زمینه ها شرکت های ایرانی می توانند نیازهای مورد نیاز صنعت ارزش آفرین پتروشمی را تامین کنند و باید بیش از گذشته از این ظرفیت موجود شرکت های ایرانی استفاده کرد .

شاهمیرزایی خاطرنشان کرد:در بازدید های انجام شده از روند ساخت طرح های پتروشیمی استان ایلام شاهد بودیم که شرکت های دانش بنیان، سازندگان تجهیزات و کالاها و سایر شرکت های توانمند داخلی حضوری فعال در این پرژه دارند.

 

بازدید مهندس شاهمیرزایی از پتروشیمی دهلران

 

همچنین مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان بازدید عملیاتی از طرح پتروشیمی  دهلران، با بیان اینکه این طرح پترشیمی که با بیش از یک میلیارد دلاردر حال ساخت است می تواند اقتصاد و اشتغال در منطقه دهلران را متحول کند، گفت:این طرح در کنار پترپالایش دهلران روند تکمیل زنجیره ارزش را تکمیل خواهد کرد و دستاورد مهم آن کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده است.

 جدب سزمایه گذاری های جدید به عنوان یک راهبرد در استان های کم برخوردار مورد توجه قرار دارد

شاهمیرزایی ادامه داد: پیشرفت، آبادانی و جدب سزمایه گذاری های جدید به عنوان یک راهبرد در استان های کم برخوردار مورد توجه قرار دارد و حضور هلدینگ ها  می تواند منجر به توسعه متوازن و ایجاد اشتغال زایی های بیشتر در این استان ها شود و در این مسیر وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده هرگونه همکاری و حمایت های لازم هستند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، از دیگر دستاورد مهم ساخت پتروشیمی دهلران در کنار پتروپالایش ایلام ( NGL 3100، ایستکاه های تقویت فشار بیات و چشمه خوش،خطوط انتقال خوراک) را صیانت از محیط زیست دانست و تصریح کرد: جمع آوری گازهای  همراه نفت  و کاهش الایندگی ها می تواند بر حفظ محیط زیست اثر بخشی بسیار مطلوبی را در پی داشته باشند.

وی با اشاره به این که باید با عزمی ملی به سوی تکمیل زنجیره ارزش در صنعت ارزش آفرین پتروشیمی گام برداریم گفت: استان ایلام می تواند با توجه به دارا بودن زیر ساخت های لازم به یک قطب مهم تولید محصولات با ارزش پتروشیمی در غرب کشور تبدل شود وافزون بر تامین نیازهای صنایع میان دستی و پایین دستی پتروشیمی درزمینه صادرات نیز نقش آفرین باشد.

به گزارش نیپنا، طرح پتروشیمی دهلران در منطقه دهلران و در 200 هکتاز زمین و با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار  حال ساخت است وبا استفاده از توسعه چند لایسنس شرکت های معتبر اروپایی و آسیایی از سوی شرکت های ایرانی احداث می شود و همچنین بر اساس  برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 1403 وارد مدار تولید خواهد شد.

این طرح واحد شامل  یک واحد اتیلن با ظرفیت 620 هزار تن، پروپیلن 140 هزار تن، بنزین پیرولیز 43 هرار تن و تیز چندین محصول با ارزش دیگر در مسیر تکمیل زنجیره ارزش مانند پلی اتیلن های سبک و سنگین و نیز پلی پروپیلن است و در مجموع از پیشرفتی 37 درصدی برخوردار است.

بر اساس این گزارش، مجتمع استحصال اتان NGL 3100 که در بالا دست پتروشیمی دهلران قرار گرفته است و خوراک این مجتمع را تامین می کند و با توجه به اهمیت اتمام هر دو پروژه به صورت همزمان و یا با فاصله زمانی معقول (با توجه به وابستگی هر دو پروژه از نظر تامین خوراک و تولید محصول و وابستگی اقتصادی هر دوی آنها به یکدیگر از نظر تکمیل زنجیره تبدیل گازهای همراه نفت به محصولات ارزشمند)، خوراک پروژه توسط یک خط لوله به طول ۵۸ کیلومتر از NGL3100  تامین می شود.

 هم اکنون پتروپالایش دهلران بیش از 66 درصد پیشرفت دارد و ارزش محصول آن سالانه 400  میلیون دلاربرآورد می شود.


اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید