مدیر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی تاکید کرد:

رفع موانع تولید صنایع پایین دستی با هدف تکمیل زنجیره ارزش/ احیای واحدهای نیمه تعطیل

رفع موانع تولید صنایع پایین دستی با هدف تکمیل زنجیره ارزش/ احیای واحدهای نیمه تعطیل
(یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱) ۱۳:۰۴

مدیر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: سیاست دولت سیزدهم پایان دادن به خام‌فروشی‌ در صنعت پتروشیمی با هدف رفع موانع تولید صنایع پایین دستی و تکمیل زنجیره ارزش است.

به گزارش نیپنا، عباس غلامی دیروز شنبه (7 آبان ماه) در نشست کارگروه تخصصی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین که با حضور معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، نماینده نهضت احیای واحد های اقتصادی نهاد ریاست جمهوری و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان قزوین با محور رفع مشکلات صنایع پایین دستی پتروشیمی برگزار شد، اظهارکرد: حمایت های لازم برای رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در این بخش از سوی دولت پیش بینی شده و فعالیت در این عرصه با توجیه اقتصادی مناسب همراه خواهد بود.

مدیر توسعه صنایع پایین دست شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که مقام معظم رهبری بر پیشگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده در منابع طبیعی تاکید دارند،گفت: باید در این مسیر گام های اساسی و جدی تری برداشته شود.

غلامی تصریح کرد: رونق تولید داخلی، رشد صادرات، ارز آوری قابل توجه و اشتغال زایی جوانان را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان این که به هر میزان که رشد سرمایه گذاری صنایع پایین دستی تحقق یابد شاهد کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده نیز خواهیم بود، یادآور شد: حرکت در این مسیر یک گام عملی در حوزه پیشبرد سیاست اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

مدیر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی افزود: با تقویت صنایع پایین دست پتروشیمی شاهد تحول در صنعت و اشتغال آفرینی در کشور خواهیم بود و گام های عملی نیز برای تحقق شعار سال های اخیر که با محوریت حمایت و رونق تولید داخلی بوده اند، برداشته می شود.

وی با بیان اینکه سال‌ها خام‌فروشی محصولات نفتی و سوخت‌های فسیلی مانع رشد صنایع پایین‌دستی در کشور بود ، گفت: سیاست دولت سیزدهم پایان دادن به خام‌فروشی‌ در صنعت پتروشیمی است.

غلامی، تقویت صنایع پایین‌دستی پتروشیمی را یک ضرورت غیرقابل انکار برای رونق تولید داخلی، اشتغال و ارزآوری دانست و ادامه داد: در همین رابطه طرح شناسایی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست پتروشیمی را در کشور اجرا می‌کنیم که هدف ما از اجرای این طرح کاهش صادرات مواد خام و نیمه‌خام پتروشیمی است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان صنایع کوچک و شرکت های صنعتی ایران تصریح کرد: در قالب این تفاهم‌نامه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی که در شرایط رکود قرار دارند و یا کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید دارند، شناسایی و عارضه‌یابی می‌شوند تا با رفع موانع تولید در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ها بتوانند به چرخه تولید بازگشته و یا ظرفیت تولید خود را احیا کنند.

احیای واحدهای نیمه تعطیل

به گزارش نیپنا، در حال حاضر947 واحد صنعتی در استان قزوین وجود دارند که از این تعداد 313 واحد آن شیمیایی و پلیمری هستند که به دلیل مشکلاتی مانند نقدینگی و یا کمبود خوراک برخی واحد ها به صورت راکد و یا نیمه تعطیل درآمده اند و با توجه به جلسه روز گذشته مقررشد با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری  وزارت صمت، سازمان صنایع کوچک و شرکت های صنعتی ایران،بورس کالای ایران و انجمن ها و تشکل های صنعتی، راهکارهای مناسب برای احیای این واحد های تولیدی انجام شود.

بر پایه این گزارش، این جلسه نخستین جلسه کارگروه مشترک تفاهم نامه همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در استان ها بود و قرار است هر دو هفته یک بار این نشست های مشترک در استان های مختلف کشور برگزار شود و در مسیر این پویش ملی استان های خوزستان و ایلام میزبان های آتی این نشست های تخصصی خواهند بود.

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید